GRANAT – kamień urodzonych w STYCZNIU

 

Granat kolorem nawiązuje do owocu granatu ( z łac. granolus). Czerwona czerwień wyróżnia go na tle innych kamieni szlachetnych.

Jednak granat występuje w różnych zabarwieniach – w zależności od składu chemicznego. Są to: almandyn, grossular, pirop, spessartyn, uwarowit, andradyt, rodolit. Należy do kamieni kruchych, a jego twardość wynosi 6,5 – 7,5 w skali Mohsa.

https://vitrene.pl/mineraly-twardy-orzech-do-zgryzienia/

Diadochia – wymiana jonów pomiędzy poszczególnymi granatami Żródło: https://sedagems.com/wp-content/uploads/2013/09/ IMG_20190424_211133_229.jpg

Występowanie:

Almandyn – Indie, Brazylia, Madagaskar, Tanzania, Zambia

Grossular – Chiny, Sri Lanka, Kenia, Tanzania, USA, Kanada, Meksyk, RPA, Brazylia, Szwajcaria

Pirop – RPA, Argentyna, Rosja, Australia, Birma, Tanzania, Brazylia

Spessartyn – Madagaskar, Sri Lanka, USA, Brazylia, Australia, Niemcy, Pakistan, Rosja, Finlandia

Uwarowit – Rosja (Ural), Finlandia, Turcja, Kanada, Hiszpania, Indie, RPA

Andradyt – Australia, Birma, Madagaskar, Norwegia, USA, Brazylia

Rodolit – Rosja, Ukraina, Australia, Japonia, Meksyk, Szwecja, Brazylia, Tanzania, USA, Włochy

Granaty występują również w Polsce w okolicach gór Izerskich. Odkrywane są na łupkach łyszczykowych na hałdach w Przecznicy. Mają postać drobnych skupisk w kolorze brunatnym po odsłonięciu warstwy łupków („pryszczata” struktura widoczna na zdjęciu poniżej).

Prezentacja granatów Almandynów – Indie, wisorka z kwarcem mlecznym (Rozdroże Izerskie, Polska) i granatem (Madagaskar) na łupku łyszczykowym z granatami (Przecznica, Polska) Fot. Renata Maćkowiak

Granat w jubilerstwie przypisany jest osobom urodzonym w STYCZNIU.

To kamień od stuleci uznawany jako talizman wojowników. Najpowszechniejszy o krwistej barwie, kojarzony był z szybko gojącymi się ranami. Granat ma chronić przed złem i negatywną energię oddawać nadawcy. Jest kamieniem o pozytywnej wibracji. Sięgają po niego osoby w trudnych momentach swojego życia – często po stracie… jest postrzegany jako dobry kamień. Wzmacnia energię  i wnosi do życia motywację do działania. Pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk przed porażką. Granat budzi pasję i otwiera na miłość. W jubilerstwie dopełnia się w połączeniu z kwarcem różowym.