TURKUS – kolor pozytywnych skojarzeń

                                                                                                                                           TURKUS

Nazwa powiązana z kamieniem turkusem. Mieszanka zielonego i niebieskiego. To jeden z niewielu kolorów, który nie wywołuje negatywnych skojarzeń i emocji. W odbiorze czysty, tajemniczy, świeży. Pozytywnie wpływa na innych. Przywraca równowagę. To kamień lidera – determinuje dobre cechy przywódcze. Niezależne myślenie bez negatywnych wpływów.

Za tym kolorem podąża pozytywne nastawienie i dobra komunikacja. To kolor ludzi wrażliwych i empatycznych. Pobudza osobowości twórcze, łączy z naturą i uwrażliwia na otaczające piękno.

Turkus z Arizony USA fot. Renata Maćkowiak

Spektrum działania jest bardzo szerokie, ponieważ kolor wywodzący się z zieleni i błękitu wpływa na ogólny stan emocjonalny i odnosi się do pozytywnych skojarzeń. Odcienie turkusowe to antidotum na nagłe sytuacje stresowe. Regularna praca z kolorem pomaga wzmocnić odporność na stres i chroni przed depresją.

Turkusowy to twórczość i kreatywność. Napędza wyobraźnię i dodaje pewności siebie

Turkus z Arizony USA fot. Renata Maćkowiak

 

Kamienie wpływające na czakrę gardła:

Turkus = strażnik przyjaźni, wzmacnia asertywność, koi nerwy, dodaje pewności siebie.

Lapis lazuli = dobry rozjemca, kamień prawdy, sprzyja efektywnej komunikacji…. dodaję tu Soudalit

Akwamaryn – sprzyja wyrażaniu uczuć, harmonizuje, chroni przed uprzedzeniami.

Turkus nie lubi wody – oczyszczamy go solą i wykładamy na słońce.

Turkus = kalait tzw. turecki kamień (nazwa wywodzi się od szlaku handlowego) zawiera śladowe ilości miedzi i żelaza, które tworzą finalny efekt. Im więcej żelaza tym bardziej zielony i mniej cenny. Prawdziwy turkus jest w cenie…

Kamień niebios… dla wnikliwego oka zmiana zabarwienia jest sygnałem niepokojących zmian zachodzących w ciele. Popularny na przestrzeni wieków na niemal wszystkich kontynentach.

fot. Renata Maćkowiak

Twardość w skali Mohsa: 5-6 w obróbce wymagający