OPAL DENDRYTOWY – czary mary Merlin

„Wyobraź sobie biel jako coś zupełnie czystego, coś, gdzie nie ma żadnego koloru, ale tylko światło; czerń, przeciwnie, jako nasycenie kolorem aż do zupełnego zaćmienia.” ~André Gide
Opal/agat dendrytowy lok. Turcja fot. Renata Maćkowiak Vitrene
Agat/opal dendrytowy jest mieszaniną opalu (najczęściej białego), chalcedonu (szarego) oraz wtrąceń mineralnych (dendrytów) z manganu i potasu oraz baru(rozgałęzienia krzaczaste). Dlatego występuje w kolorze białym, biało-szarym, biało-czarnym, szaro-brązowym lub bezbarwnym.
Jest nieprzeźroczysty lub półprzeźroczysty, jego połysk zazwyczaj jest szklisty, ale również może być woskowy lub perłowy. W odróżnieniu od innych opali nie wykazuje efektu opalizowania (gra świateł w zależności od kąta obserwacji). Twardość w skali Mohsa wynosi 6-7.
Opal dendrytowy – nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa “upala”, co oznacza “kamień szlachetny” oraz greckiego słowa “dendron”, co oznacza “drzewo”. Nazwę swoją zawdzięcza inkluzjom w kształcie przypominającym korony drzew, liście paproci, roje owadów (opal muszkowy). Ponadto spotykane nazwy to opal turecki, agat dendrytowy oraz dodana w latach 90-tych XX wieku nazwa handlowa merlinit ( „kiedy zawiniesz w liść laurowy i zamkniesz w dłoni staniesz się niewidzialny niczym Merlin”)
Najważniejsze złoża znajdują się w Turcji, Wielkiej Brytanii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.
Na powierzchni kaboszonu zderzają się dwa światy, przenikają i wzajemnie uzupełniają. Aniołek z nadzieją patrzy przed siebie. Otulony bielą niesie spokój i stabilizację. Barwa czystości i niewinności, jest symbolem odnowy życia duchowego. To kolor nierozszczepionego światła, więc jako kolor, który wszystko w sobie zawiera, stanowi symbol początku, otwartych możliwości, nowego. Jednocześnie nie może być jej zbyt dużo, ponieważ w nadmiarze potrafi działać przytłaczająco, zwłaszcza na osoby samotne i mające problem z tym, by wykrzesać z siebie siłę do działania.
W sposób podświadomy szukamy balansu. Czarne światło? Wszystko co otacza to co widzialne. Z wyjątkiem czerni wszystkie inne kolory są odbiciem światła. Czarny to brak światła. W przeciwieństwie do bieli i innych barw czysta czerń może istnieć w naturze bez obecności żadnego światła. Kiedy nic nie zakłóca naszych myśli i z optymizmem spoglądamy w przyszłość znajdujemy miejsce na czerń, która uważana jest za kolor indywidualistów. Kojarzy się z siłą, powagą, profesjonalizmem i pewnością siebie. Budzi szacunek. Często utożsamiamy ją też z wysoką inteligencją. Czarny wybierają osoby mocno zdyscyplinowane i pewne siebie. W biznesie dodaje autorytetu i sprawia wrażenie szyku i odświętności. Kompromisem fuzji bieli z czernią jest kolor szary – określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez okazywania tych uczuć na zewnątrz. Silny i bez potrzeby nachalnej afirmacji uczuć wprowadza porządek do świata materialnego. Nie afiszuje się sukcesami, ale podąża za obfitością i sukcesem w sposób wyważony. Staje się bazą, stabilizuje i podkreśla pozytywne cechy. Nie wprowadza chaosu wynikającego ze złych skojarzeń i nie działa na zasadzie kontrastu. Opal dendrytowy utożsamia z wiedzą, opieką, stabilizacją i miłością, spokojem.
Opal/agat dendrytowy (muszkowy) lok. Turcja fot. Renata Maćkowiak Vitrene
„Spokój jest jak ulotna mgła, zbyt rzadko przebiegająca przez pasmo życiowych zmagań. Nie da się jej pochwycić ani zobaczyć, nie da się zatrzymać na dłużej, kiedy już zniknie bezpowrotnie, rozmyta wiatrem niepewności. Ale jest. Bywa. Daje siłę w najmniej oczekiwanych momentach. Spokój to chwilowa niezmienność i niezmącona wiara, nieoceniona możliwość zyskania perspektywy. Spokój to pewność, że pochwycisz moją rękę, gdy wyciągnę ją do ciebie.”~Nina Reichter