Granat kolorem nawiązuje do owocu granatu ( z łac. granolus). Czerwona czerwień wyróżnia go na tle innych kamieni szlachetnych.
Jednak granat występuje w różnych zabarwieniach – w zależności od składu chemicznego. Są to: almandyn, grossular, pirop, spessartyn, uwarowit, andradyt, rodolit. Należy do kamieni kruchych, a jego twardość wynosi 6,5 – 7,5 w skali Mohsa.
https://vitrene.pl/mineraly-twardy-orzech-do-zgryzienia/
Występowanie:
Almandyn – Indie, Brazylia, Madagaskar, Tanzania, Zambia
Grossular – Chiny, Sri Lanka, Kenia, Tanzania, USA, Kanada, Meksyk, RPA, Brazylia, Szwajcaria
Pirop – RPA, Argentyna, Rosja, Australia, Birma, Tanzania, Brazylia
Spessartyn – Madagaskar, Sri Lanka, USA, Brazylia, Australia, Niemcy, Pakistan, Rosja, Finlandia
Uwarowit – Rosja (Ural), Finlandia, Turcja, Kanada, Hiszpania, Indie, RPA
Andradyt – Australia, Birma, Madagaskar, Norwegia, USA, Brazylia
Rodolit – Rosja, Ukraina, Australia, Japonia, Meksyk, Szwecja, Brazylia, Tanzania, USA, Włochy
Granaty występują również w Polsce w okolicach gór Izerskich. Odkrywane są na łupkach łyszczykowych na hałdach w Przecznicy. Mają postać drobnych skupisk w kolorze brunatnym po odsłonięciu warstwy łupków („pryszczata” struktura widoczna na zdjęciu poniżej).
Granat w jubilerstwie przypisany jest osobom urodzonym w STYCZNIU.
To kamień od stuleci uznawany jako talizman wojowników. Najpowszechniejszy o krwistej barwie, kojarzony był z szybko gojącymi się ranami. Granat ma chronić przed złem i negatywną energię oddawać nadawcy. Jest kamieniem o pozytywnej wibracji. Sięgają po niego osoby w trudnych momentach swojego życia – często po stracie… jest postrzegany jako dobry kamień. Wzmacnia energię i wnosi do życia motywację do działania. Pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk przed porażką. Granat budzi pasję i otwiera na miłość. W jubilerstwie dopełnia się w połączeniu z kwarcem różowym.