Agat kamień optymizmu

                               AGAT BRAZYLIJSKI

Anioł Vitrene Agat brazylijski fioletowy fot. Renata Maćkowiak
Anioł Vitrene Agat brazylijski indygo fot. Renata Maćkowiak

Wyjątkowa odmiana chalcedonu – należy do rodziny kwarców i jest skałą pochodzenia wulkanicznego. To pasma złóż dwutlenku krzemu tworzące się przez długi okres w kieszeniach skał osadowych, magmowych i metamorficznych. Agat niewątpliwie wyróżnia się spośród kamieni półszlachetnych, gdyż jego wyjątkową cechą jest struktura, która nadaje mu bardzo osobliwą budowę i zabarwienie. W przekroju wyłania się kamień o bardzo wyraźnej prążkowej budowie. Ze względu na twardość- 7 w skali Mohsa jest ceniony w jubilerstwie. Bogata kolorystyka i bardzo często zachwycający rysunek daje pole do popisu kreatywnym twórcom.

Anioł Vitrene Agat brazylijski turkusowy Fot. Renata Maćkowiak                                        
Anioł Vitrene Agat brazylijski zielony Fot. Renata Maćkowiak

W przyrodzie występuje wiele  odmian agatu i są one powiązane z miejscem ich zlokalizowania na kuli ziemskiej. Są to m.in. agat brazylijski,  mszysty, muszlowy, trawiony, koronkowy, ognisty, botswański, dendrytowy, mózgowy, druzy, indyjski, turmalin, oceaniczny, smocze oko, sardonyks, sard.

Cechy agatu brazylijskiego:

  • barwa: szeroka gama kolorów, najczęściej czarny, biały, niebieski, czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy, brązowy, różowy, fioletowy i szary
  • klasa: krzemian
  • wzór chemiczny: SiO2 (ditlenek krzemu)
  • twardość w skali Mohsa: 6,5 – 7
  • przezroczystość: półprzezroczysty, nieprzezroczysty
  • połysk: matowy, szklisty
  • układ krystalograficzny: trygonalny

                                     

Anioł Vitrene Agat brazylijski różowy Fot. Renata Maćkowiak
Anioł Vitrene Agat brazylijski żółty Fot. Renata Maćkowiak
Anioł Vitrene Agat brazylijski czerwony Fot. Renata Maćkowiak

AGAT BRAZYLIJSKI kolory.

Występuje w kolorach naturalnych: białym, szarym,  żółtym, miodowym, pomarańczowym, odcieniach czerwieni i brązu. Agat brazylijski w kolorach fioletowym, indygo, turkusowym, różowym, zielonym jest sztucznie barwiony. Proces ten nadaje agatom niepowtarzalne, wręcz bajkowe kolory, które są wabikiem dla oka… Agaty podświadomie działają na nasze wnętrze. Wyjątkowa kolorystyka i cechy, które przypisuje się agatom czyni go kamieniem uniwersalnym. Dzięki swoim ochronnym właściwościom już w czasach starożytności był wykorzystywany do wyrabiania talizmanów i amuletów. Noszony był jako amulet mający uchronić osobę przed wszelkimi nieszczęściami oraz zapewnić jej bogactwo i długie szczęśliwe życie.

Agaty są kamieniem równowagi – fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Harmonizuje energie yin i yang. Energia agatu wzmacnia centra energetyczne – czakry. Kamień dodaje pewności siebie, otwiera na nowe wyzwania i usuwa napięcie po przejściach z przeszłości.

Na poziomie duchowym agaty zwiększają świadomość, zachęcają do cichej kontemplacji i akceptowania wydarzeń. Sprzyjają rozwojowi duchowemu.

Agat jest kamieniem miłości. Kamień ten dobrze jest dawać w podarunku kochanym osobom w przekonaniu, że rozbudzą lub umocnią wielką miłość.

Agat sprzyja zdrowiu, bo wpływa kojąco na psychikę. Wnosi optymizm…

Anioł Vitrene Agat brazylijski brązowy Fot. Renata Maćkowiak

Kolory a czakry:

Fioletowy

Indygo

Turkusowy

Zielony Różowy

Żółty

Pomarańczowy

Czerwony (brązowy)