Ta zieleń otwiera serce na piękno zamknięte w ziemi. Nieskończona ilość kryształów tworzy unikatową sukienkę Aniołka Vitrene. Granat uwarowit – surowa forma bez udziału upiększających zabiegów staje się przykładem, że naturze wystarczy światło a oprawa staje się tylko dopełnieniem.
Uwarowit tworzy drobniutkie zielone kryształy. Ich barwa spowodowana jest zawartością jonów chromu (tan sam pierwiastek odpowiada za kolor szmaragdu). Twardość uwarowitu wynosi ok. 7-7,5 w skali Mohsa(10 diament).Ten zielony granat jest minerałem niezwykle rzadkim. Występuje w Indiach, USA, Kanadzie, sporadycznie na Dolnym Śląsku(!). Największe złoża znajdują się jednak w Rosji. Granat chromowo-wapniowy został odkryty w latach 30. XIX wieku na Uralu Środkowym (obwód permski) i wzięty za dioptaz. Dopiero chemik Herman Hess w trakcie bardziej szczegółowych badań dowiódł, że jest to zupełnie nowy minerał. Granat chromowo-wapniowy towarzyszy złożom chromitu, minerału będącego bardzo ważną rudą chromu.
Uwarowit stał się modnym kamieniem jubilerskim. Szare kawałki chromitu pokryte mieniącymi się, zielonymi kryształkami zaczęto oprawiać i nosić w postaci pierścieni i wisiorów. Dostępne złoża były jednak niewielkie i szybko się wyczerpały.
W latach 70. XX wieku zapanował boom na dobrej jakości uwarowit wydobywany w położonych na północny – wschód od Permu Saranach/Rosja. Jest to niewielka miejscowość górnicza, której mieszkańcy utrzymywali się w większości z pracy w kopalni chromitu „Rudnaja”.
Współcześnie granaty reprezentują kamienie jubilerskie dla urodzonych w styczniu. Przekrój jest ogromny. Uwarowit w kolorze świeżej trawy, w urzekającej formie i delikatnym blasku wprowadza elegancję. Idealny dla indywidualistów, poszukiwaczy swojego miejsca na Ziemi.
Zieleń jest barwą neutralną, pośrednią między ciepłem i zimnem. Kolor kiełkującej roślinności to symbol nadziei a jako barwa-zapowiedź życia, które wyda owoc.
Zieleń przypisuje się osobom, które są spokojne, dbają o konwenanse i nie lubią wchodzić w burzliwe relacje. Zamiłowanie do nieskalanego cywilizacją krajobrazu pozwala im się odnaleźć z dala od zgiełku i miejskiego pędu. Lubiący zieleń to ktoś, kto pragnie harmonii i dąży do niej poprzez kontakt z naturą.